Kavacık Mah. Fatih Sultan Mehmet Cad. Özbek Sok. ME Plaza No:10 Kat:6 Beykoz, İstanbul
+90 (216) 693 0707 info@tr-smart.com

Sosyal Ağların Şaşırtıcı Gücü

Sosyal Ağların Şaşırtıcı Gücü

Sosyal Ağların Şaşırtıcı GücüNicholas A. Christakis – James H. Fowler

Türkçesi: Derya Yüksel

ISBN 978-975-434-429-5 Varlık Yayınları A.Ş. www.varlik.com.tr

Mutluluk bulaşıcıdır
Müstakbel eşiniz arkadaşınızın arkadaşı olabilir
Arkadaşınızın arkadaşının arkadaşları sizi şişmanlatabilir ya da zayıflatabilir.

Bunlar uluslararası çapta ünlü bilim adamları Nicholas A. Christakis ile James H. Fowler’ın şaşırtıcı bulgularından yalnızca birkaçı. Kendimizi nasıl hissettiğimiz, kiminle evlendiğimiz, ne kadar para kazandığımız ve oy verip vermediğimiz, çevremizdekilerin yaptıklarına, düşündüklerine ve hissettiklerine bağlı.

Sosyal Ağların Şaşırtıcı Gücü, dünyamızın Etkilenmenin Üç Derecesi Kuralı ile yönetildiğini gösteriyor: bizden üç derece uzaklıktaki kişileri etkiliyor ve onlardan etkileniyoruz, üstelik bu kişilerin çoüunu tanımıyoruz bile. Örneğin arkadaşınızın arkadaşının arkadaşı, mutluluğunuz üzerinde cebinizdeki 5000 dolardan daha fazla etki yaratıyor. Mali dümenlerin, yeme bozukluklarının, madde kullanımının ve toplu inteharların, ama aynı zamanda oy vermenin, yaratıcılığın, özverinin ve gelişigüzel iyiliklerin de temelinde sosyal ağlarımız yatıyor.

Bu kışkırtıcı ve yararlı kitap, duyguların neden bulaşıcı olduğunu, sağlıkla ilgili davranışların neden yayıldığını, zenginlerin neden daha da zenginleştiğini ve daha pek çok şeyi açıklıyor. Bireyin önceliği kavramını altüst ederek, devrim yaratan yeni bir paradigma sunuyor: birlik halinde yön değiştiren balık sürüleri gibi, bilincine varmadan çevremizdeki insanlar tarafından yönlendiriliyoruz.

Sosyal Ağların Şaşırtıcı Gücü, kendimize ve birbirimize bakışımızı sonsuza dek değiştirecek.

(Arka Kapak)

Yorum kapalı.